IDEF 2019 Haber ve Yorumları

04 May 2019

IDEF 2019 Haber ve Yorumları

Dünyanın en önemli fuarlarından birisi olan IDEF 2019 – 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı 30 Nisan-03 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. Fuara 60’dan fazla ülkeden 576 yabancı ve 485 Türk firması olmak üzere toplam 1061 firma katılmıştır. Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından fuara, 71 ülkeden 153 heyetin katıldığı, başkanlık düzeyinde 49 üst düzey resmi heyet ve ikili iş birliği görüşmesi yapıldığı ve iyi niyet anlaşması, mutabakat metni, iş birliği anlaşması şeklinde 75 imza töreni gerçekleştirildiği bildirilmiştir.

Fuarda FNSS ve Endonezya PT Pindad firmaları arasında Orta Ağırlıkta Tank Seri Üretim sözleşmesi, ASELSAN ve Ukrayna STE arasında SKIFT Anti-Tank Füze sistemi için termal kamera tedarik sözleşmesi ve yazılım tabanlı askeri telsiz tedarik sözleşmesi, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ve Gine Cumhuriyeti arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması imzalandığı Savunma Sanayi Başkanı tarafından açıklanmıştır.

Fuara yurt içinden ve dışından yoğun bir ilgi olduğu gözlenmiştir. Fuarda ABD’den 125, Çin’den 57, İngiltere’den 57, Almanya’dan 50, Güney Kore’den 24 ve Rusya’dan 9 firma yer almıştır. Rus Karadeniz Filosu’na yeni katılan ve Suriye’deki operasyonlarda Kalibr füzeleri fırlatmış olan yeni nesil “Admiral Essen” fırkateyni, IDEF-2019 kapsamında Eminönü’nde demirleyerek kapılarını ziyaretçilere açmıştır. Fuarda Azerbaycan, Bangladeş, Malezya, Pakistan ve Endonezya’nın Türk Savunma Sanayi ürünlerine olan yüksek ilgisi de gözlenmiştir.

Dünya savunma sanayi şirketleri sıralamasında 68. Sırada bulunan ASELSAN fuarda çok geniş bir alanda 300’den fazla ürününü sergilemiştir. TAI, ROKETSAN, OTOKAR, FNSS ve BMC gibi önde gelen savunma sanayi şirketleri ve farklı ölçeklerde çok sayıda yerli savunma şirketi de geliştirdikleri yeni ürünlerini tanıtmışlardır.

Yüzde yüz yerli ve milli savunma tedariki hedefine ulaşmada KOBİ’lerin önemli bir yerinin olması nedeniyle ve TSKGV ve KOSGEB tarafından sağlanan destekler sayesinde bu yıl fuarda çok sayıda KOBİ’nin yer aldığı görülmüştür. KOBİ'ler, IDEF 2019'da dünyaya açılma ve ürünlerini tanıtma fırsatına sahip olmuşlardır.              

Fuarda tanıtılan insansız hava aracı ve helikopter platformlarındaki yeni ürünler, lazer kabiliyetleri, kara araçları, çeşitli motor ve güç grubu çözümleri, siber güvenlik ürünleri, yazılımlar, radar, roket, mühimmat ve hafif silahlar yoğun ilgi gören ürünler arasındadır. Fuarda ilk kez tanıtılan sistemlerden önemli olanlar aşağıda sıralanmıştır.

- ATAK-2 Taarruz Helikopteri (TAI)

- FIRTINA -2 Obüsleri (MSB)

- İHA ANKA-AKSUNGUR (TAI)

- Altay tankının seri üretime yönelik ilk konfigürasyonu ALTAY T1 (BMC)

- TULPAR Hafif Tankı (OTOKAR)

- URAL Özel Harekât Aracı – URAL SOV (OTOKAR)

- SALGUR Vurucu Mikro Drone Sistemi (ASSISGUARD)

- Tam Elektrikli Zırhlı Araç AKREP II (OTOKAR)

- 18 ton muharebe ağırlığına kadarki zırhlı muharebe araçlarının ihtiyaçlarını karşılayacak Alp Hafif Paletli Araç Güç Grubu (TÜMOSAN)

- Türkiye'nin ilk atış kontrol radarı Helikopter MİLDAR’ın yeni versiyonu (METEKSAN)

- 8 çeker zırhlı askeri lojistik destek aracı Derman’ın prototipi (KOLUMAN)

- Zırhlı Muharebe Aracı EJDER YALÇIN’ın Ambulans Sürümü (NUROL)

- Askeri Amaçlı Ağır Yük Araçları SEYİT (ANADOLU SAVUNMA)

- Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA (FNSS)

- Hava-Hava Füzesi GÖKTUĞ (TUBİTAK SAGE)  

- Milli Gemisavar Füzesi ATMACA (ROKETSAN)

- Deniz Füze Savunma Sistemi GÖKDENİZ (ASELSAN)

Uluslararası platformlarda Türkiye’nin artık önemli bir savunma üreticisi ve ihracatçısı olduğu kabul edilmektedir ve IDEF 2019 fuarına gösterilen ilgi de bunu teyit etmektedir. Bilindiği üzere Türkiye’nin savunma sanayi ürünleri ihracatı son on yılda %150’den fazla artarak 2018 yılında 2 Milyar Doları geçmiştir. Türkiye savunma ürünleri ihracatında dünyada 12. sırada bulunmaktadır. Ancak dünya savunma ve havacılık pazarındaki payı henüz % 1 seviyesindedir. 2018 yılı SIPRI Raporuna göre 7. sıradaki İspanya’nın % 2.9 ve 9. sıradaki İtalya’nın % 2.5 pay sahibi olduğu dikkate alındığında; Türkiye’nin önümüzdeki 5-7 yıl içerisinde bu ülkeleri yakalamasının mümkün olabileceği değerlendirilebilir.  

Sonuç olarak;

IDEF 2019 Savunma Sanayi Fuarı oldukça başarılı geçmiştir. Fuara gösterilen yüksek ilgi Türk Savunma Sanayinin ulaştığı seviyenin önemli bir göstergesidir. Dünyanın tüm bölgelerinden katılım ve ziyaretler savunma sanayi işbirliklerinin ve ihracatımızın artırılması konusunda umut vermektedir. Aynı zamanda savunma sanayi sektöründeki gelişmeler ve başarılar, firmalarımızın kurumsal gelişimleri ve dünyaya açılmaları konusunda önemli bir motivasyon kaynağı olmaktadır. 

Haberimizi Paylaşın